Napsali o nás

Pohlednice z Mš Mašinka – Pečky

Trnky Brnky - srpen 2009  - Vtipotoč


Pocity z výletu – Mš a Zš generála F.Fajtla – Rychnovská
Ve středu 11. června byla přípravná třída a třídy 2. B a 2. C na výletě na hradě Točníku. Na tom by na konci školního roku nebylo zase až tak nic zvláštního. Ale! V této době je zřícenina známého hradu „tajemně pohádková“. Na hradě se to hemžilo pohádkovými bytostmi, na které si jen vzpomenete, a právě ty provázely děti po hradě. Našimi průvodkyněmi byla Popelka a lesní víla. Děti si vyzkoušely střílení z kuše, jízdu na koni, viděly při práci hrnčíře, kováře, perníkářky a musely zvládnout několik pohádkových úkolů. Nechyběla dobrá nálada, oběd a svačinky přímo na louce a cestou na hrad ohrady plné domácích zvířat. Ani dvě přeháňky a odřená kolínka dětem náladu nezkazily.
Suma sumárum – hodně zážitků, slušné počasí, tedy zdařilý výlet.
Kateřina Hrstková

Ze školního výletu se stala cesta do pohádkové říše


 

 

 

Pocity z výletu – Mš Motýlek – Loučná
Už od rána se na nás sluníčko mračilo a schovávalo se za mraky,
kterým bylo, co chvilku do breku. My jsme se však nevzdali a do autobusu nastoupili s úsměvem. A to se nám vyplatilo. Na zřícenině na nás čekalo spoustu pohádkových postav. Třeba Sněhurka, Červená Karkulka, král, čarodějka, čerti, atd. Naší školce byl přidělen princ, který nám dělal celý den průvodce a rádce. A že jsme se s ním nenudili. Stříleli jsme z kuše. Jezdili jsme na koni. Stali se z nás sokolníci a hrnčíři. V hradním divadle jsme shlédli pohádku. Kouzelník nám ukázal spoustu triků. Jezinky nám uvařily oběd. Poník předvedl cirkusová čísla. Dozvěděli jsme se, jak se vyrábí dřevěné hračky a jednu si odvezli domů. Na závěr našeho hradního putování jsme našli truhlu pokladu, který jsme si odvezli domů na památku. Celý výlet se velmi vydařil. Nakonec i počasí se umoudřilo. Princ se stal naším velkým kamarádem, s kterým jsme se těžko loučili.
Celá akce byla organizátory skvěle promyšlená a dětem se velmi líbila.
Lucie Franzová
MŠ Motýlek – Loučná

5.6.2009 Berounský deník originál článku >ZDE<

4.6.2009 web Středočeského kraje originál článku >ZDE<

22.5.2009 Děkovný dopis z Mš Čáslav – Masarykova ul.
Dobrý den,
ještě celý dnešní den jsme žili zážitky z včerejší návštěvy Sázavského kláštera.
Děti dnes byly opravdu vysmáté. Děkujeme za hluboké zážitky, plné optimismu a radosti.
My učitelky jsme obdivovaly perfektní organizaci. Vše hladce plynulo,
obdivovaly jsme také zaujetí malých průvodců – skřítků a víl.
A děkujeme za péči, kterou nám věnovala naše přidělená dvorní dáma.
Těšíme se na Vás zase příští rok. Děti a učitelky z Mateřské školy podporující zdraví v Čáslavi, Masarykova ulice

09.03.2009 – MARKÉTA BUŠKOVÁ – MF DNES, Střední Čechy – str. 04
Školní výlet nemusí být nudný
Divadlo Vysmáto pořádá netradiční akce na čtyřech středočeských památkách

Střední Čechy – Jednodenní školní výlet mohou školáci prožít ve středních Čechách naprosto netradičně. Na květen a červen totiž chystá loutkové divadlo Vysmáto hned na čtyřech středočeských památkách program určený pro děti. Mateřské i základní školy se mohou na Pohádkový hrad 2009 hlásit už nyní. „S akcí jsme začali před čtyřmi roky na hradě Točník. Program trval nejprve tři dny, pak celý týden a loni jsme akci pro velký zájem rozšířili i na další místa,“ uvedla Markéta Bílková z divadla Vysmáto.
A jak takový školní výlet na památkách vypadá? Hned u vstupní brány se jednotlivých skupin dětí ujmou pohádkové postavy, které je provedou po celém hradě či zámku, kde si bude možné ledacos vyzkoušet. Kromě divadla bude pro děti po celý týden od pondělí do pátku připraveno vždy mnoho atrakcí, jako je sokolník, kolbiště, jízda na koních, kreslíři, malování na tváře, řemeslné dílny. „Součástí akce jsou i ukázky řemesel. Některé děti třeba ještě nikdy neviděly řezbáře, krajkářku nebo kameníka,“ poznamenala Bílková s tím, že se školáci zapojí do soutěží o ceny. Připravena bude dobová restaurace. Své výrobky zde vždy prezentují i klienti z ústavů pro mentálně postižené.
Kromě hradu Točník na Berounsku přijedou herci a řemeslníci do kláštera v Sázavě na Benešovsku, na zříceninu Zvířetice u Bakova nad Jizerou a na zámek Stránov na Mladoboleslavsku. „Klášter v Sázavě nám doporučil kastelán hradu Točník, i Stránov nám doporučili známí. Je to zapomenutá památka. Dříve tam býval dětský domov, a tak si lidé pomalu zvykají, že je to opět turisticky atraktivní zámek,“ podotkla Bílková. Zvířetice si vyhlédl soubor na internetu. „Líbilo se nám jeho prostředí,“ vysvětlila Bílková.
Hrad Točník je už nyní téměř obsazený. „Je to tradiční místo, začali jsme tady, protože tu máme zkušenosti díky jiným akcím, kterých jsme se na Točníku zúčastnili. Navíc jeho dostupnost z Prahy, Plzně či Kladna je dobrá,“ řekla Bílková. „Jsme rádi, že u nás taková akce bude. Je velmi oblíbená, už se na ni těšíme,“ řekla kastelánka Sázavského kláštera Slávka Matoušková. „Chceme přes děti nalákat na památky i jejich rodiče. Snažíme se je tímto způsobem propagovat,“ dodala.
Loutkové divadlo hradního šaška Aleše Bílka Vysmáto pořádá akci společně se Spolkem Fištrón.

06.06.2008 – KAREL SOUČEK – MF DNES Berounsko – str. 04
U brány děti přivítá víla nebo čert

Točník – Hrad Točník bude celý týden patřit pohádkám. Od zítřka do pátku 13. června se zde koná akce s názvem Pohádkový hrad.
„Víkend je určen pro veřejnost, od pondělí do pátku tu budeme především pro mateřské a základní školy či dětské domovy. Hned u hradní brány se jednotlivých skupin dětí ujmou pohádkové postavy, které je provedou po celém hradě, kde si bude možné kdeco vyzkoušet a také ledaco zakoupit,“ uvedl hlavní organizátor Aleš Bílek.
Akce se letos koná potřetí a vždy je o ni zájem. „Loňský druhý ročník měl veliký úspěch. Pro nás byl velice vyčerpávající, ale měli jsme radost, že se vydařil. To zahřálo u srdce a nastartovalo nás opět na další ročník,“ doplnil Bílek. Organizátoři připravili pro návštěvníky řadu novinek. „Každý ročník se snažíme vytvořit jiný. Letos jsme sobotní program protáhli až do pozdních večerních hodin koncertem různých skupin. Představí se například MDK Band nebo Lakomá Barka a zlatým hřebem bude skupina Yellow Sisters. Večer pak zakončí velkolepé vystoupení fakíra. Přesný program nabízejí webové stránky www.vtipotoc.cz.,“ popsal organizátor. Změnila se také nabídka soutěží pro malé návštěvníky. „Jiné než loni, protože se chceme vrátit do dřívějších časů. Proto jsme vybrali soutěže z dob našich otců i dědů. Letos připravujeme kolbiště, palici, lov a jiné soutěže, které snad děti překvapí a potěší,“ podotkl Bílek. „Navíc se do nich budeme snažit zapojit i dospělé a umožnit jim, aby si se svými dětmi zahráli něco neobvyklého. Třeba si vyzkouší rytířské soutěže na koních.“
Zájemci si budou moci vyrobit i suvenýr v dílnách. Klienti z ústavů pro mentálně postižené zde předvedou pletení táců, košíků a jiné své výrobky. „Na hradě se bude pohybovat kolem pěti desítek pohádkových bytostí, k vidění budou vodníci, čarodějnice a čarodějové, víly, hejkalové, princezny, skřítci, čerti, hadí královny, dobří duchové lesů, králové, rytíři a dokonce i pohybující se houby,“ dodal Bílek. Pohádkový hrad je v letošním roce otevřen v sobotu od 10 do 22, v neděli od 10 do 18 hodin. Ve všední dny je to od 9 do 15 hodin, i když občas se podle Aleše Bílka otevírací doba protáhne až do 16 hodin.

1.7.2007 Rokycanský deník originál článku >ZDE<

22.6.2007 Berounský deník originál článku >ZDE<

22.06.2007 – (ek) – MF DNES Berounsko – str. 03
Na hradě se koná Vtipotoč

Točník – Na hradě Točník se o víkendu uskuteční festival kresleného humoru Vtipotoč. Po oba dny bude hrad, kde se koná i akce Pohádkový hrad Točník, otevřen od 9 hodin, v sobotu do 21 a v neděli do 18 hodin. „Návštěvníci mohou zhlédnout výstavu kresleného humoru, které se zúčastní i autoři vtipů. Nebudou chybět Ivan Křemeček, Pepa Bílek, Petr Slaba, Pavel Rychtařík, Martin Hron, Bohouš Šír, Jiří Bula, Mirek Vostrý, Jan Mesner, Václav Šípoš nebo František Technobranský,“ řekl hlavní pořadatel Aleš Bílek. Návštěvníci si budou moci odnést originál kresby na papíře či podle vlastního přání klidně i na těle. Připraven je i doprovodný program, a to kreslířská show, činoherní i loutková představení, fakír, taneční vystoupení, hrát budou například kapely Creamona, Ovčáci čtveráci, My3Avi, Jazz Combo nebo Didgeridoo. Část výtěžku půjde Centru Paraple.

Komentáře nejsou povoleny.